facebook web
Zadzwoń do nas! +48 502 308 308

60 dni do Euro2012 – Jak zabezpieczyć się wynajmując mieszkanie kibicom?

https://media.warta.pl/pr/207910/60-dni-do-euro2012-jak-zabezpieczyc-sie-wynajmujac-mieszkanie-kibicom

Osoby wynajmujące pokój czy mieszkanie kibicom powinny pomyśleć o dobrym zabezpieczeniu na wypadek dewastacji własnego lokalu. Dobrze też, żeby nasz gość miał polisę OC, pokrywającą szkody przypadkowo wyrządzone w trakcie pobytu w naszym mieszkaniu.

Mała liczba hoteli w Polsce powoduje, że na 60 dni przed Euro2012 cześć kibiców szuka alternatywy w postaci wynajmu mieszkania czy pokoju na czas rozgrywek. Dla posiadaczy nieruchomości to czas żniw, bo ceny za wynajem mieszkania za dzień sięgają kilkuset złotych w zależności od lokalizacji i standardu. Wiele osób zniechęca jednak perspektywa ewentualnej dewastacji mieszkania przez kibiców często z obcego kraju. Oczywiście standardem przy wynajmie jest pobranie kaucji, która ma zrekompensować ewentualne zniszczenia. Zwykle jest to jednak kwota, która może pokryć tylko cześć strat. Dlatego przy tej okazji warto pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu. 

Powinno ono obejmować przypadki umyślnej dewastacji dokonanej przez najemców. Dopiero wtedy możemy mówić o pełnej ochronie – mówi Małgorzata Michalska, menedżer produktów w WARCIE.

Dewastacja mieszkania nie straszna

Takie ubezpieczenie chroni posiadacza mieszkania przed przypadkami celowego jego zniszczenia przez wynajmującego. Umowa może obejmować przypadki zniszczenia ruchomości (np. mebli) oraz stałych elementów (np. szafy wnękowe, zabudowa kuchenna).

WARTA nie narzuca żadnych limitów ochrony na wypadek dewastacji – o jej poziomie decyduje klient określając wysokość sumy ubezpieczenia. Od tej wartości zależy też wysokość składki. W ubezpieczeniu WARTA Dom Komfort+ taka ochrona świadczona jest w cenie pakietu. W wariancie WARTA Dom+ jest to opcja dodatkowa, dostępna już za 60 zł w ramach rozszerzenia umowy o ubezpieczenie kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji.

Oczywiście takie pakiety mieszkaniowe nie działają wyłącznie w okresie Euro2012, ale dają pełną ochronę przez cały rok za niewygórowaną kwotę. Pakiet WARTA Dom+ kosztuje przeciętnie 100-300 zł w zależności od wybranego wariantu i sum ubezpieczenia, zaś pakiet WARTA Dom Komfort+ – 400-700 zł.

OC najemcy chroni właściciela i sąsiadów

Osobę chętną do wynajęcia naszego mieszkania na czas Euro2012 warto też zapytać, czy ma polisę OC w życiu prywatnym obejmującą szkody wyrządzone w wynajmowanym mieniu. A następnie zanotować sobie nazwę zakładu i numer takiej polisy.

Dzięki temu gdy nieuważny kibic zbije w naszym mieszkaniu lustro, szybę czy przypadkowo zaleje parkiet, będziemy mogli liczyć na pokrycie szkód z tego tytułu. Będzie to o tyle łatwiejsze, że będziemy mogli kierować takie roszczenie nie do samego kibica, ale do jego ubezpieczyciela – mówi Grzegorz Łapiński, starszy specjalista w zespole ubezpieczeń OC w WARCIE.

Posiadanie takiego ubezpieczenia jest też w interesie samego wynajmującego mieszkanie kibica. Zabezpiecza go bowiem nie tylko przed roszczeniami właściciela mieszkania, ale też jego sąsiadów np. w przypadku nieumyślnego pozostawienia odkręconych kranów czy spowodowania pożaru, który przeniesie się na sąsiednie lokale.

W takich wypadkach szkody mogą być tak znaczne, że koszty polisy są w porównaniu z nimi symboliczne – mówi Grzegorz Łapiński.

Warto podkreślić, że kibic posiadający polisę OC w życiu prywatnym ma ochronę nie tylko w opisanych powyżej przypadkach, ale też wielu innych sytuacjach życia codziennego. Taka polisa może się też przydać np. w razie nieumyślnego wyrządzenia szkody na stadionie czy każdym innym miejscu, w którym kibic może się znaleźć. Koszt takiej polisy (łącznie z klauzulą OC najemcy) to około 80 zł. Za tą cenę umowa obejmuje pokrycie szkód osobowych i rzeczowych do 100 tys. zł oraz zniszczonych ruchomości w wynajmowanym mieszkaniu do 10 tys. zł.

 

Wcześniej w tym cyklu pisaliśmy:

70 dni do Euro2012 – Firmy szukają dodatkowej ochrony przed wandalami

80 dni do Euro – Pakiet mieszkaniowy może chronić nie tylko nieruchomość

90 dni do Euro2012 – Pomoc na drodze nie tylko po wypadku

100 dni do Euro2012 – WARTA Mobile ułatwi uzyskanie pomocy i zgłoszenie szkody


Dawid Korszeń
Rzecznik Prasowy
Chmielna 85/87
00-850 Warszawa